Oczyszczanie wody z oceanów dla potrzeb człowieka

Zwykły wpis

W wielu obszarach świata mamy problem z deficytem wody słodkiej. Jest ona całkowicie zdatna do picia i dlatego kwestia jej zagwarantowania jest tak kluczowa. Nic zatem dziwnego, iż badacze szukają alternatywnych źródeł pozyskiwania wody niezbędnej człowiekowi do życia.

W takich regionach naszego globu jak Karaiby czy Bliski Wschód od lat słona woda gromadzona z oceanów jest filtrowana i w ten sposób przystosowywana do spożycia. Systemy odsalające funkcjonują z dużym powodzeniem także w USA.

Rzesza obrońców środowiska mocno protestuje przeciwko takiej właśnie formie pozyskiwania wody pitnej, pomimo to uzyskiwanie wody pitnej w taki sposób jest niemal przymusem. Bez tej alternatywy gro państw nie zapewniłoby swoim obywatelom warunków do życia. Systemy odsalające wraz z rozwojem technologii stają się dużo bardziej przyjazne dla otoczenia. Dodatkowo także ich zużywanie energii staje się coraz mniejsze. Koszty pozyskania wody zdatnej do spożycia stają się więc w konsekwencji mniejsze.

Pozyskiwanie wody zdatnej do picia z wód słonych to konieczność wykonywania wieloetapowej destylacji rzutowej. W trakcie tegoż procesu woda jest ogrzewana przez przepływanie ciąg kolumn tak zwanych destylacyjnych. Do otrzymania wody spożywczej służy specjalistyczny proces, który nazywany jest tak zwaną odwrotną osmozą. Woda słona jest tutaj wpompowywana w rurę z odpowiednią błoną. Tu solanka o sporym stężeniu jest eksportowana na zewnątrz. Bezspornie destylacja rzutowa i odwrotna osmowa to dwie główne technologie zdobywania wody słodkiej z wód oceanów. Takimi sposobami filtruje się 88% wody. Woda słona aby nadawała się do picia, nie może posiada w sobie więcej niżeli 0,5g/l soli. W innym wypadku smak wody będzie dla nas mało przyjemny. Natomiast, gdy ogólna zawartość soli jest niska, smak wo dy odbierany jest za mdły.

Takie dane zostały prawomocnie przyjęte za poprawne przez WHO. Dzisiaj na świecie codziennie odsoleniu jest poddanych 29 mld litrów wody. Bez wątpienia najwięcej, bo 21 mld jest odsalanych w oczyszczalniach zlokalizowanych na Bliskim Wschodzie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.