Legendarne mity na temat picia wody

Zwykły wpis

Obecnie wielokrotnie zdarza się, że w telewizji czy też w prasie słyszymy opinię, że nadmiernie mała liczba wody w naszym ciele nam szkodzi. Czy tak jest naprawdę?

Obecnie jesteśmy w stanie spotkać się z kilkoma mitami, które dotyczą picia wody, a szczególnie jej zawartości w naszym organizmie. Początkowy z nich mówi o tym, iż człowiek każdego dnia ma obowiązek wypić co najmniej dwa litry wody, w przeciwnym razie wystąpi w naszym ciele jej deficyt. Nie jest to zgodność z rzeczywistością, ponieważ obecnie badania naukowe zatwierdziły, że nadwyżka wody szkodzi naszemu organizmowi. Warto mieć pojęcie, iż większość niezbędnej wody dla organizmu przyjmujemy razem ze spożywanymi pokarmami. Z pewnością woda jest obecna w sporych ilościach zwłaszcza w owocach i warzywach. Ocenia się, iż jej zawartość wynosi od 70 do 90%. Znajduje się także w artykułach takich jak owoce morza oraz mięsach czy rybach. Nie wszyscy wiedzą, że wodę także możemy znaleźć w t
ak nazywanych suchych pokarmach. Warto nie zapominać, iż stereotypowy chleb składa się w 30% z samej wody. Z tego powodu nie należałoby ulegać przekonaniu, iż powinniśmy spożywać co najmniej dwa litry wody w postaci ciekłej.

Następny mit dotyczący wody pitnej to twierdzenie, iż im znacznie więcej wody, tym porządniej. Jest on bezpośrednio powiązany z poprzednim mitem, jaki mówi nam, iż deficyt wody krzywdzi. Jednak w tym wypadku jej nadmiar również jest dla nas wrogi. Musimy nieustannie o tym pamiętać, bowiem w wypadku spożycia nadmiernie gigantycznej ilości wody, gdy będziemy popijać ją „na siłę” możemy nabawić się zatrucia wodnego. Doświadczone określenie tej choroby to przewodnienie hipotoniczne, które ma okazję prowadzić nawet do obrzęku mózgu.

Powszednie spożywanie należytej dawki wody pitnej jest nadzwyczaj istotne, bowiem wspomaga różne procesy życiowe. Warto nie zapominać, iż organizm ludzki jej nie magazynuje, wskutek tego nie jesteśmy w stanie dopuścić do jej utraty oraz cały czas się nawadniać. Jednak wypada przy tym pamiętać, aby nie spożywać jej nazbyt kolosalnych ilości, bowiem może to prowadzić do powstania znacznych schorzeń.

Możliwość komentowania jest wyłączona.